Corona Virüs Korkusu Tüm Dünyada Büyüyor

Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan ölümcül virüs dünyada ki herkesi endişelendirmeye devam ediyor ve gün geçtikçe virüs daha fazla insana bulaşıyor öte yandan diğer bir çok ülkede de yeni tip Corona Virüs görüldü. Sayıları Çin’ de ki hastalara göre az olabilir fakat henüz bir tedavi bulunamadığı için endişe devam ediyor.Peki Corana virüsü ne kadar biliyoruz.

Corona Virüs hayvanlar arasında yaygın olarak görülen bir virüstür. Bilim insanları CoronaVirüs/Covid-19 nadiren de olsa zoonotik olarak görebilir, zoonotik durumu ise virüsün hayvanlardan insana bulaşmasıdır. Çin de ise bir deniz ürünleri satılan pazardaki hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre MERS virüsünün develer arasında SARS’ın ise misk kedileri arasında yayıldığı düşünülmektedir. Bu durum karşısında da Corona virüs ün hayvanlardan insanlara geçmesi yani zoonotik olması pek de sürpriz olmamıştır.

coronavirus 1 780x470 1 - Corona Virüs Korkusu Tüm Dünyada Büyüyor

Ayrıca virüs gün geçtikçe kendini geliştirmektedir.Henüz kesin bir tedavi bulunamamıştır uzmanlara göre bir aşının bulunması 1 yıl sürebilir.Hastalığın kuluçka süresinin 2-10 gün arasında değiştiği söylenmekte bu durum ise tereddütte sebep olmaktadır çünkü virüsün kuluçka süresi neredeyse 2 haftaya yakın.

Corona Virüs Bilançosu

Son bilgilere göre Çin’ de ki Corona virüs nedeniyle gerçekleşen hayatını kaybedenlerin sayısı 1873’e çıktı. Son 1 günde virüsten ölenlerin sayısı 98 oldu. Resmi kaynaklara göre yaklaşı 141 bin insan müşahade altında ve virüs için ne yazık ki henüz tam olarak bir tedavi bulunamadı.Uzmanlara göre Corona virüs için kısa zaman da bir tedavi bulunmazsa Dünya nüfusunun %60’ı virüsten etkilenecek.Virüs nedeniyle Çin’de herkese maske takma zorunluluğu getirildi.Ülkede maske stokları neredeyse bitti.Başka ülkelerden maske ithalatı başladı.

Bir çok ülke Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya hızla yayılan Corona Virüs nedeniyle vatandaşlarını Çin’den tahliye etmek için operasyanlar düzenledi.

Vatandaşlarını tahliye etmek isteyen ülkeler Çin’e uzman doktarlar ile uçaklar göndererek vatandaşlarını tahliye etti ve kendi ülkelerinde tedavi alındılar.Bazı ülkeler ise tahliye sırasında operasyonel sorunlar ve aksaklıklar sebebiyle vatandaşların tümünü tahliye edemedi.

220620191139138454256 - Corona Virüs Korkusu Tüm Dünyada Büyüyor

Türkiye’den Çin’e Koca Yusuf Operasyonu

Türkiye’nin Çin’de ki vatandaşlarını alıp Ülkeye getirdiği Koca Yusuf operasyonunda da gelen vatandaşlarımız 14 gün Karantina altında tutulmuştur ve tetkikler yapılmıştır. Karantina süresinin uzun olması kuluçka süresinin farklılık göstermesidir bu nedenle vatandaşlar bu süre zarfında doktorlar tarafından gözlem altında tutuldu.14 gün sonunda hiç bir vatandaşımızda virüs tespit edilmedi ve daha sonra taburcu edildiler.

corona virüs - Corona Virüs Korkusu Tüm Dünyada Büyüyor

Virüs Belirtileri

Virüs akut üst solunum yollarında enfeksiyona yol açmaktadır.Bu durumda virüsü başlangıçta mevsimsel gripten ayırt edilmesini zorlaştırır.Fakat en önemli belirtiler:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • İshal
  • Kusma ve Bulantı

Corona Virüs (covid-19) ten Korunmanın Yolları

  • Maske kullanmak
  • Elleri bol su ile yıkamak
  • Elleri yüze temas ettirmekten sakınmak
  • Ortak kullanılan nesneler sıkça dezenfekte edilmeli

Benzer Haberler

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir