Dünya Korona Virüsün Önüne Geçemiyor

 Dünya Korona Virüsün Önüne Geçemiyor

Dünya’da 200.000’den fazla vaka ve 10.000’den fazla ölüme neden olan virüs 100’den fazla ülkeye yayılmış durumda. Bazı ülkeler şehirleri karantina altına alırken vaka sayıları da hızla yükselmeye devam ediyor. Virüsün çıkış yeri olan Çin’de vaka sayısı yok denilebilecek kadar azaldı. Ancak bu durum bazı ülkeler için ne yazık ki aynı değil. Virüsün adeta yeni üssü haline gelen İtalya’da vaka ve ölüm sayısı azalmanın aksine gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İtalya’dan sonra İran’da aynı duruma sahip ülke önceden gerek görmediği önlemleri almadığı için vaka ve ölüm sayısının önüne geçemiyor.

corm 1024x576 - Dünya Korona Virüsün Önüne Geçemiyor

Tedavi Bulundu mu?

İspanya, Fransa, Almanya gibi diğer Avrupa ülkelerinde de durum kötüye gitmeye devam ediyor. Ülkeler vaka sayılarının önüne geçmek için sokağa çıkma yasağı ilan etmeye başladı. Hızla yayılan virüs için hala tam olarak bir ilaç veya aşı bulunamadı. Uzmanlara göre aşı bulunsa dahi yapılması gereken testlerin yaklaşık bir yıl süreceği belirtiliyor. Ancak SARS virüsünde görüldüğü gibi Covid-19’da yaz mevsiminde ciddi bir düşüş yaşanması bekleniyor. Uzmanlar İlk 14 günün çok önemli olduğunu belirterek bu süreçte insanların kendilerini 14 gün izole etmelerini söylüyor.

bakan - Dünya Korona Virüsün Önüne Geçemiyor

Türkiye’de Son Durum

Türkiye, Sağlık Bakanlığının aylar önceden aldığı önlemler sayesinde bu korona virüsün (COVİD-19) en son ulaştığı ülkelerden biri oldu. Ancak vaka sayısı Türkiye’de katlanarak artıyor. Vakaların büyük kısmı ise daha önceden umreden veya başka ülkelerden dönen insanlardan oluşmakta fakat Sağlık Bakanlığı’nın titiz çalışası sayesinde şüphe oluşturacak bu kişiler ülkeye girdikleri ilk günden beri karantina altında tutulmaktaydı. Türkiye’de ki son açıklamalara göre, vaka sayısı 670 ölü sayısı ise 9 olmuştur.

egitim - Dünya Korona Virüsün Önüne Geçemiyor

Eğitime Koronavirüs Engeli

Koronavirüs (COVİD-19) ülkelerde ki eğitim sistemini de etkilemiş durumda. Birçok ülkede Koronavirüs nedeniyle okullar tatil edildi. Okulların tatil edilmesi sebebiyle eğitim süreçleri aksayan öğrenciler için ülkeler uzaktan online eğitimlere başladı. Türkiye’de de okulların ve üniversitelerinin tatil edilmesi sebebiyle MEB ve YÖK açıklamalarıyla online kurslara ve UZEM’e (Uzaktan Eğitim Merkezi) başvurulmuştur. MEB ayrıca online kursların yanı sıra TRT kanalları aracılığı ile televizyondan da eğitim vermeyi amaçlıyor.

bitcoins and u s dollar bills 730547 2 - Dünya Korona Virüsün Önüne Geçemiyor

Ülkelerin Ekonomileri Batıyor

Koronavirüsü (COVİD-19) belki de diğer virüslerden ayıran ve dünyayı böyle bir kaosa sürükleyen özelliği, ülkelerin ekonomilerini alt üst etmesi diyebiliriz. Çin’in uğradığı ekonomik zararın tahmini milyar dolarlarla bile yapılamıyor. Amerika ise ülke ekonomisinin resesyona girdiğini açıkladı ve ilk çeyrekte ekonominin %24 daralacağı tahmin ediliyor. Dünya’da ki birçok ülke ekonomilerini ayakta tutmak sebebiyle Koronavirüs için milyar dolarlarca ek paketler açıkladı ve bütçeler ayırdı. Uzman ekonomistler ve hatta liderlerinde de söylediği üzere, Korona virüsün bedeli hem can hem de mal kaybı olarak Dünyaya çok büyük olacak.

Benzer Haberler

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir