Güneş Batı’dan mı Doğacak? Dünyanın Manyetik Kutbu Kayıyor

 Güneş Batı’dan mı Doğacak? Dünyanın Manyetik Kutbu Kayıyor

Son günlerde bilim insanları tarafından yapılan “Güneş Batıdan doğabilir” açıklaması dünya gündeminde derin ses getirdi. Bazı çevrelerde kıyamet alametleri olarak bilinen bu olay, insanları endişelendirdi.Olayın gerçekleşme sebebin ise Dünya’nın manyetik kutbundaki kayma olduğu söyleniyor.

asdf 1024x596 - Güneş Batı'dan mı Doğacak? Dünyanın Manyetik Kutbu Kayıyor

Manyetik Kutup Kaymaya Devam Ediyor

Kısa zaman içinde Sosyal medyada en çok araştırılan ve konuşulan konu haline gelen “Güneşin batıdan doğması” ABD’de bulunan Ulusal Jeo-Mekansal Zeka Ajansı’nda görev yapan bilim insanları tarafından dünya kamu oyuna duyurulmuştu. Dünya da yaşanan manyetik kayma hızının çok fazla arttığı ve bu şekilde devam ederse 2020 yılı içerisinde güneşin Batı’dan doğmasının gerçekleşeceği aktarıldı. Yapılan çalışmada yer alan bilim insanlarından biri olan Philip W. Livermore’un gözlemlerine göre Sibirya üzerinde bulunan manyetik alan gücünün değişmediği fakat Kanada üzerinde bulunan manyetik alanın zayıflıyor olabileceğini ve bu durumun da manyetik kutbun Rusya’ya doğru daha kuvvetli şekilde çekiştirebilecek olduğunu aktarmıştı. Manyetik kutupların yer değiştirme sonucunda ise Güneşin Batı’dan doğup Doğudan batması gerçekleşecek.

Kıyamet Yaklaştı mı?

asdfgsg - Güneş Batı'dan mı Doğacak? Dünyanın Manyetik Kutbu Kayıyor

Dünya’nın manyetik kutuplarının kayması ve yer değiştirmesi ve Güneş’in Batı’dan doğacak olması İslam Dünya’sında ne gibi hadiselere işaret ediyor?

Kuran-ı Kerim’de ve Hadisler’de geçen yazılar da Güneşin Batı’dan doğması kıyamet alametlerinden biri olarak söyleniyor. Bu alametin gerçekleşmesinden sonra zamanın çok hızlı geçeceği insanların yemek için ağzına götürdüğü lokmaları yiyemeyeceği, hayvanlarının sütünü sağıp ama içemeyeceği gibi tasvirlerde bulunmaktadır.Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in “Güneş Batı’dan doğmadıkça Kıyamet kopmaz. O zaman herkes iman ederse bile fayda etmez” hadis-i şerifi akıllara geldi.

djf - Güneş Batı'dan mı Doğacak? Dünyanın Manyetik Kutbu Kayıyor

Daha Önce de Manyetik Kutup Kaymıştı

Dünya’nın manyetik kutupları ilk oluşum zamanında da yer değiştirmişti. Dünyamızın manyetik kutupları o kadar değişken ki oluşumundan sonra da bir çok defa yer değiştirdi.En son günümüzden 780 bin yıl önce de Dünya manyetik kutupları kayarak yer değiştirmişti. Eğer manyetik kutup bu hızla kaymaya devam ederse 2020 yılında Güneş’in Batı’dan doğacağı söyleniyor.

Benzer Haberler

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir