İran’da ve Van’da 5,9 Büyüklüğünde Deprem-Son Durum

 İran’da ve Van’da 5,9 Büyüklüğünde Deprem-Son Durum

İran’da sabah saat 08.53’de 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Depremin merkez üssü Türkiye sınırında bulunan Batı Azerbaycan Eyaletinde ki Hoy Şehri olarak açıklandı.Van’da da şiddetli bir şekilde hissedilen depremde Başkale ilçesine bağlı olan Kaşkol,Gelenler,Güvendi ve Özpınar köylerinde kerpiçten yapılmış evler ve ahırlar yıkıldı bir çok bina da zarar gördü.Köyler de toplam 2200 kişinin yaşadığı öğrenildi.

deprem - İran'da ve Van'da 5,9 Büyüklüğünde Deprem-Son Durum

Bakanlardan Yapılan Açıklamalar: İçişleri Bakanlığı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada arama kurtarma ekiplerinin bölgeye afetten hemen sonra müdahale edildiği ve köylülerinde yardımıyla vatandaşların enkaz altından kurtarılmalarına yardım ettiğini söyledi.

Acı Bilanço

Öğle saatlerinde aktarılan bilgilere göre en son 7 kişi depremde hayatını kaybetmişti ne yazık ki hayatını kaybedenlerin sayısı son bilgilere göre 9’a yükseldi 37 kişinin ise yaralı olduğu bigisi aktarıldı.Yaralıların hemen en yakın hastanelerde tedavilerine başlandı 2 kişinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı

bakan - İran'da ve Van'da 5,9 Büyüklüğünde Deprem-Son Durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarında olaydan sonra bölgeye hemen müdahale edildiğini, UMKE ekiplerinin hızlı bir şekilde çalışmalara başladığını ve deprem bölgesine 25 ambulans ve 1 helikopter ambulansın gönderildiğini aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

Van’ın “Başkale,Gürpınar,Saray ilçelerinde ki bazı köy okullarında ufak çaplı hasar meydana geldi dedi.

deprem2 - İran'da ve Van'da 5,9 Büyüklüğünde Deprem-Son Durum

Valilik’ten Açıklama

“Saat 12.30 itibari ile enkaz altında ki tüm vatandaşlarımız kurtarılmıştır.”Depremin şiddetli olduğu köylerde toplam 80 hane vardı 40-45 hanenin yıkıldığı aktarılıyor.Köylülerin bölgede geçimini sağladığı birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvan ise enkaz altında kalarak telef oldu.

Benzer Haberler

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir