Korona Virüs Dünyayı Esir Aldı

Çin’de ortaya çıkan virüs dünyayı adeta esri almış durumda birçok devlet şehirlerini ve ülkelerini karantina altına almaya başlamış durumda. Henüz bir tedavisi bulunamayan virüs can kayıplarına sebep olmaya devam ediyor. Gün geçtikçe virüsten etkilenen yeni ülkeler, yeni hasta vakaları ve ölümler artıyor. DSÖ ise son açıklamalarında korona virüsü (covid-19) Pandemi ilan etti.

harita - Korona Virüs Dünyayı Esir Aldı

Korona Virüs Vakaları

Çin’den sonra en fazla vaka sayısı İtalya’da görüldü. İtalya’da görülen toplam vaka sayısı 21.157’ye yükseldi ölü sayısı ise 175 kişi artarak 1441’e yükselmiş durumda. İtalya başbakanı tüm ülkeyi karantinaya aldıklarını duyurmuştu.Çin’de ise vaka sayısı 80.824’e yükseldi. Korona virüs nedeniyle en fazla kayıp veren bu ülkelerden başka 100’ün üzerinde ülkede de korona virüs vakası görüldü. Avrupa ülkelerinde de hızla artış gösteren virüs İngiltere’de 30 saat önce dünyaya gelen bir bebekte de tespit edildi. Korona virüsünden sadece halk değil ülkelerin devlet adamları da etkileniyor. Kanada başbakanı ve eşinde de görülen virüs bazı Hollywood oyuncularına son olarakta dünyaca ünlü futbolcu C. Ronaldo’da görülmüştü.

korona - Korona Virüs Dünyayı Esir Aldı

Korona Virüs Türkiye’de

Diğer ülkelere göre tedbirlerini önceden alan haftalar öncesinden Gümrük Kapılarını ve sınır geçişlerini askıya alan Türkiye’de de ilk korona virüs vakası 10 Mart Salı akşamı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulmuştu ancak vaka sayısı artarak 5’e yükseldi. Korona virüs teşhisi konulan hastanın Türkiye’ye Avrupa üzerinden giriş yapıldığı öğrenildi. Diğer vakalarında tedbir amaçlı karantina altına alınan ilk vakanın yakın çevresindeki insanlarda ortaya çıktığı öğrenildi. Teşhis konulan hastaların hangi şehirde bulundukları hakkında bir bilgi ise verilmedi. Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada ilk teşhis konulan hastanın solunum zorluğu çektiği aktarılmıştı.

Korona Virüs Yaş Ortalaması

Korona virüs teşhisleri ve ölümleri daha çok yaşlılarda görülürken gençlerde görülen teşhis ve ölüm sayısı daha azdır. Bu ters orantıya göre ise Korona virüsün yaşlara göre ölüm oranı şu şekildedir;

  • 10/19 yaş : %0.2
  • 20/29 yaş : %0.2
  • 30/39 yaş : %0.2
  • 40/49 yaş : %0.4
  • 50/59 yaş : %1.3
  • 60/69 yaş : %3.6
  • 70/79 yaş : %8
  • 80/80+ yaş : %14.8
15f4AGF1s5 - Korona Virüs Dünyayı Esir Aldı

Korona Virüs Önlemleri

Korona virüsünden korunmak için en etkili yöntemlerden biri elbette maske takmaktır fakat sıradan doktor maskeleri bunu fazla önleyemiyor diyebiliriz bunun yerine FFP3 ventilli maskeler tercih edilmeli. En önemli önlemlerden bir diğeri ellerimizi bol su ve köpükle en az 20 saniye boyunca yıkamak, fakat dışarıda toplu taşıma araçlarını kullanıyorsak ve o anda ellerimizi yıkamamız mümkün değil ise dezenfektan veya 80° kolonya ile ellerimizi sterilize etmeliyiz. Ailemiz, arkadaşlarımız ve yakın çevremiz ile temastan kaçınmalıyız. Kapalı ortamlarda bulunuyorsak sık sık havalandırmalıyız.

Benzer Haberler

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir