Yapay Zeka Her yerde

Teknolojik ürünler ve icatların artmasıyla birlikte “Yapay Zeka” kavramını günümüzde sürekli duymaktayız.Farkında olmadan bile kullandığımız bu teknolojik gelişme hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor artık neredeyse hayatlarımızı yönetmeye ve bizlere tavsiyeler sunmaya başladı. Evler, arabalar ve hatta tarım da bile sıkça karşımıza çıkan Yapay Zeka’nın gün geçtikçe daha da gelişmeye devam edeceği görülüyor.

screen web design developing codes 1936299 - Yapay Zeka Her yerde

Günlük Hayatımızda Yapay Zeka

Yapay Zeka artık neredeyse hayatımızın her anında bize hizmet ediyor.Aslında “Yapay Zeka ve insanlar birbirlerine karşılıklı olarak hizmet ediyor” da diyebiliriz. Çünkü yapay zekayı tıpkı bir insan beyni gibi düşünürsek kendini sürekli yeni bilgiler,formüller,anılar vb. verilerle kendi veri tabanını güncellemek zorunda. Bu aşamada ise bu verilere, evlerimizde,arabalarda,telefonlarda,okullarda Yapay Zekayı kullanırken bizden öğreniyor.

Nasıl mı?

Burada günümüzde de oldukça popüler olan “Akıllı Evler” hakkında örnekler verebiliriz.Bilindiği üzere Akıllı Ev teknolojisinde ev içindeki tüm elektronik cihazlar tek bir elden yönetilebiliyor.Örneğin telefonunuza indirdiğiniz bir uygulama aracılığı ile evinizde olmasanız dahi klimayı açabilir; sıcaklık veya soğukluğunu değiştirebilirsiniz ya da işinizden çıkıp eve araba ile evinize gelirken dinlediğiniz bir şarkıyı tek bir komutla evde ki ses sistemine aktarabilirsiniz. Yaptığınız tüm bu işlemler aslında sistemin veri tabanına işleniyor bu bilgiler size bir kaç gün sonra hatırlatılıyor veya Yapay Zekanın sahip olduğu algoritma sayesinde geçmişteki tercihlerinize yakın öneriler alabiliyorsunuz.

light smartphone macbook mockup 67112 - Yapay Zeka Her yerde

Sanal Alemde Yapay Zeka

Yapay Zekayı isteyerek ya da istemeyerek kullandığımız ve gördüğümüz bir başka alanda sanal alem. Örnek olarak Google’ın Yapay Zeka teknolojisini ele alalım. Google’a girip her hangi bir konuda araştırma yaptığınızda karşınıza bazı reklam blokları çıkar. Bu reklam blokları sizin karşınıza karma bir şekilde çıkmıyor tabi ki. Google’ın sahip olduğu algoritmalar sizin daha önce gezindiğiniz siteleri, izlediğiniz videoları, okuduğunuz blogları sizin alışkanlıklarınız olarak kendi veri tabanına işliyor. Bu verilere göre sizlerin dikkatinizi çekecek reklam blokları karşınıza çıkarıyor.

İnsansı Robotlar

wall e toy on beige pad 2103864 - Yapay Zeka Her yerde

Yapay Zekanın geldiği son nokta diyebiliriz. Dünyamız da hızla gelişen Robot teknolojisine birde Yapay Zeka eklenince ortaya insansı robotlar çıkıyor.Bunun son örneği olan Sophia adlı robot insanlara oturup karşılıklı sohbet ediyor.Karşısında ki insana sorular soruyor ve hatta onun duyguları hakkında konuşabiliyordu. Bazı insanlar bu gelişmenin dünyamız için büyük bir tehlike oluşturacağına.Gelecekte robotların insanlardan daha üstün olacağına ve insanları kullanacakları gibi iddiaları da olmuştu.Fakat şu bir gerçek ki insanlar evlerinde gelişmiş son teknoloji akıllı robotlar gibi olmasa da farklı robotlar ve makineler kullanarak hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyorlar.

Benzer Haberler

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir